„Reguła wzajemności – w psychologii społecznej zasada, którą kierują się ludzie. W skrócie mówi ona, że należy odwzajemniać się osobie, która coś dla nas zrobiła.
Reguła ta jest bardzo silna i powszechna, nabywamy ja bardzo wcześnie w procesie socjalizacji. Niekiedy twierdzi się też, że jest skutkiem setek tysięcy lat rozwoju człowieka w małych grupach społecznych (szerzej zobacz: hipoteza łowiecka).
Jedna z teorii mówi, że reguła wzajemności wykształciła się w społeczeństwach m.in. po to, by zachęcić jednostkę do inicjowania kontaktów opartych na wzajemnej wymianie usług – bez ryzyka bycia eksploatowanym przez innych członków grupy.”
Reguła wzajemności to także mechanizm adaptacyjny, umożliwiający podział pracy, wymianę różnych dóbr i usług oraz stworzenie takiej sieci współzależności, która wiąże poszczególne jednostki w wysoce skuteczne zespoły.
Źródło wikipedia
Specjalnie dla Ciebie, poniżej udostępniam fragment Ebooka Daj palec – Weź rękę
Informuję Cię, że nadaje sobie właśnie prawo, do tego, by zwracać się do Ciebie w rodzaju męskim, bo tak będzie mi prościej.
A jak już zapewne wiesz, a nawet jeśli nie wiesz, to przypomnę Ci, że w utrudnianiu życia nie mamy sobie równych i to właśnie TY utrudniasz je sobie najbardziej. Mówiąc krócej „Nikt nie robi Cię lepiej w chuja, niż Ty sam”. Dlatego pozwól, że nie będę robił sam siebie w chuja i oszukiwał, że ciągła odmiana zaimka jest dla mnie czymś wygodnym.
Swoją drogą.. Wiesz ile genialnych dzieł sztuki, książek, podcastów, filmów, muzyki, etc. nie zostało wydanych tylko i wyłącznie dlatego, że autor dążył do perfekcjonizmu, przez co nigdy nie ujrzały i nigdy nie ujrzą światła dziennego..? Tylko dlatego, że przez swoje krytyczne podejście do świata i wszystkich dookoła boi się sam zostać skrytykowany? I tak właśnie narodził się perfekcjonista – niewolnik swojego własnego wstydu.
Zapewne już słyszałeś, że na tym świecie żyją persony, które potrafią załatwić wszystko i wszędzie. Robią to z niesamowitą gracją, sprezzaturą, nonszalancją i czują się z tym wyśmienicie, a przede wszystkim bardzo naturalnie.
Czy świadczy to o ich nadprzeciętności, która wywodzi się sama z siebie, czy też są to aspekty, których może nauczyć się każdy, w tym właśnie Ty?
Na naszym jakże pięknym, ale czasem również smutnym jak pizda świecie istnieje kilka zasad czy jak kto woli reguł, które mogą być potężną bronią… Jeśli oczywiście będziesz wiedzieć, jak możesz je umiejętnie wykorzystać.
Mało tego.. używasz ich na co dzień, nie mając o tym pojęcia, że noszą jakąkolwiek nazwę i że są wykorzystywane przez tkzw. Praktyków wywierania wpływu.
I Nie, nie chodzi tutaj o wpływy na Twoim koncie, albo ich brak – natomiast chodzi na pewno o to, że jeśli nauczysz się umiejętnie „je” wykorzystywać, to właśnie te wpływy, wpływy na Twoim koncie mogą się podwoić, potroić czy nawet przerosnąć Twoje najśmielsze oczekiwania.
Otaczają Cię od samego poczęcia i towarzyszą Ci przez całe Twoje życie aż po jego kres.
Przemykając potajemnie wśród nagłówków gazet, hostess w supermarkecie, w telewizji, podczas wystąpień publicznych, na ulicy, kiedy puszczasz Panią z brzydkim pieskiem na przejściu dla pieszych, uśmiechając się do ładnej niuni czy ładnego niuńka w metrze, a on czy ona to odwzajemni czy też po prostu Cię zleje.
Na rozmowie o wymarzoną czy znienawidzoną pracę, podczas rozmowy z kierownikiem, którego tak kurewsko nie znosisz, w Twoim domu kiedy prosisz swoje ukochane dziecko o posprzątanie klocków lego, które właśnie wbiły Ci się w stopę i kurwów w głowie co nie miara, ale wiadome, że przy dziecku nie wypada.
No właśnie.. I tu się zatrzymajmy.
Nadepnąłeś właśnie na tego pięknego, malutkiego klocuszka, poziom adrenaliny i emocji sięga zenitu, ale zachowujesz klasę i pokazujesz swojemu bobasowi, że nie warto się wkurwiać o byle klocuszka (który swoją drogą prawie Cię zabił, bo to był mały palec).
Prosisz grzecznie swoje maleństwo o uprzątnięcie klocków. Dzieciak ku zdziwieniu pięknie sprząta na rozkaz.
Kończy i przychodzi do Ciebie wystawiając swoje dwa ząbki w pięciu rzędach i informuję, że posprzątał, pytając jeszcze „tata, mogę bajkę?” .
Hmmm.. przed chwilą kipiałeś złością, której nie okazałeś, wydawać by się mogło, że mało nie straciłeś przecież życia przez zasranego klocka, a mimo to odpowiadasz swojemu dziecku „dobrze – idź” mimo, że w głębi duszy dalej jesteś zły i dalej cię napierdala palec. Zastanawiające, prawda?
I o to właśnie jest! Reguła wzajemności!
Najwspanialsza, najzajebistsza, urywające dupę nawet osobie świadomej, która ją zna, praktykuje i uważa, że nie da się na nią złapać, a jednak..
Jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik wywierania wpływu na ludzi i towarzyszy Ci praktycznie na każdym kroku Twojego życia.
Świetnie obrazuje to chociażby serial Billions, w którym reguła wzajemności ma swoje miejsce w scenariuszu dosłownie w każdym odcinku i to po kilka razy.
Wspaniałym przykładem będzie tutaj rozmowa jednego z głównych bohaterów serialu – czyli Chucka Rhoades’a, który pełnił funkcję prokuratora generalnego.
Próbując unicestwić swojego przełożonego – powinęła mu się noga i musiał przynajmniej na chwilę uznać wyższość swojego rywala.
Rozmowa ta była przeprowadzona tuż po ściągnięciu go ze stołka i odbyła się z Richie’m Sansome’m – komisarzem policji, który chciał wykorzystać wiedze i wpływy Rhoades’a, a w zamian pomóc mu wrócić na wcześniej pełnionych funkcji.
Scena rozgrywa się podczas prezentacji jednego z kandydatów na stanowisko prokuratora.
Sansome podchodzi do Rhoades’a i wręcza mu pozwolenie na broń dla jego klienta, by spłacić swój dług.
Zaraz po przekazaniu karty dodaje, że chętnie zabierze jego klienta na strzelnice i pokaże mu kilka sztuczek, na co przytomny Rhoades odpowiada „Wyczuwam interes”, na co Sansome „I słusznie, przysługi kręcą tym światem”.
Zapewne zgodzisz się ze mną, że często potrafimy zadać sobie wiele trudu, by oddać komuś to, co wcześniej od niego otrzymaliśmy, a niekiedy to nawet podwoić czy potroić tego wartość, bo każdy z nas ma inne priorytety.
Wyobraź sobie, że reguła wzajemności jest tak mocno rozpowszechniona, że Amerykański socjolog Alvin Gouldner w 1960r wraz z innymi socjologami, stwierdzili, że zobowiązanie wzajemności jest znane wszystkim społeczeństwom ludzkim. Natomiast Amerykański poeta Ralph Waldo Emerson powiedział i „ Spłacaj każdy dług tak, jakby sam Bóg wystawił Ci rachunek”
Szczegółowy opis reguły wzajemności, kontrastu, „drzwiami w twarz” wraz z omówioną perswazją i „pre-swazją” w oparciu o codziennie sytuacje osobiste i biznesowe znajdziesz w moim ebooku klikając tutaj